ARAÇ ASANSÖRLERİ

1 Ara 2017 Genel
Günümüz de artış gösteren araç sayısı otopark ihtiyacını ortaya çıkartmıştır.
Binalarda otopark için yeterli alan ayrılmadığı için,  binaların alt bodrum katları veya üstü otopark kullanımı için kullanılmaya başlanmıştır.

2000 Kg- 3000 Kg veya daha üstü kapasiteli olabilen araç asansörleri  binaların üstünü ve bodrum katlarının otopark olarak kullanım olanağı sağlamaktadır.

Araç asansörlerinin kapıları tam otomatik veya çarpma kapı diye anılan yarım otomatik olarak yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda araç asansörlerinde iç kabin kapısı kullanılmamaktadır.Burada dikkat edilmesi gereken eğer yapılacak asansör  Asansör Yönetmeliği kapsamında kapalı kabin olarak tasarlanmışsa kabin kapısı zorunludur.

Yarı açık platform şeklinde ise makineler sınıfına girdiği için uygulayıcıların imalat esnasında Makine Emniyet Yönetmeliğini dikkate almaları gerekmektedir.
Araç asansörleri Hidrolik veya Elektrikli palangalı olarak yapılmaktadır. Araç asansörlerinde en uygun ve sorunsuz çözüm Hidrolik olarak yapılmasıdır.
Aşağıda bilgi amaçlı olarak araç asansörlerinin ölçüsü verilmiştir.
Kuyu Genişliği : 3200 mm
Kuyu Derinliği : 5200 mm
Kabin Genişliği:2500 mm
Kabin Derinliği : 4600 mm
Uygulayıcılar araç asansörü  projelendirilmesi yaparken araçların genişliklerini dikkate almalı ve proje aşamasında bunlara dikaat etmelidirler.

Search

+